Sociální práce
Vzdělávací program 75-32-N/01
Tříleté vyšší odborné studium absolventů středních škol ukončené absolutoriem.
Vzdělávací program 75-32-N/01
Tříleté vyšší odborné studium absolventů středních škol ukončené absolutoriem.
Forma studia: denní, kombinovaná
Charakteristika vzdělávacího programu: Charakteristika_SP.pdf (341 kB)
Podmínky přijetí ke studiu: Podmínkou k přijetí uchazeče ke studiu je ukončené střední vzdělání maturitní zkouškou a zdravotní způsobilost pro tento obor.
Přijímací zkoušky: bez přijímacích zkoušek
Roční školné pro denní formu studia:
1. ročník: 3.000,- Kč
2. ročník: 21.000,- Kč
3. ročník: 21.000,- Kč
V denní formě je možnost prospěchového stipendia.
Školné je každoročně splatné ve dvou splátkách.
Roční školné pro kombinovanou formu studia: 1. - 3. ročník: 3.000,- Kč
Školné je každoročně splatné ve dvou splátkách.
Učební plán denní formy studia: UP_SPD_web.pdf (208 kB)
Pro přehled jednotlivých předmětů viz Stručná anotace předmětů.
Učební plán kombinované formy studia: UP_SPK_web.pdf (211 kB)
Profil absolventa vzdělávacího programu: Profil_SP.pdf (321 kB)
Budoucí absolventy tohoto oboru připravujeme pro práci tak, aby uměli na vysoké úrovni provádět individuální i skupinovou sociální práci a realizovat přijatá státní sociální opatření, sociální rehabilitaci a resocializaci klientů v různých veřejnoprávních nebo soukromoprávních institucích, zaměřených zejména na poradenskou, sociálně právní a humanitární činnost, na ústavní sociální či zdravotní péči a různé sociální služby obyvatelstvu.
Praktickou výuku zajišťují odborníci na následujících pracovištích: ve zdravotnických zařízeních, ústavech sociální péče, v institucích zaměřených na poradenskou, sociálně právní a humanitární činnost.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO, 2. ročník ZO, 2. ročník LO, 3. ročník ZO, 3. ročník LO, Absolutorium
Klíčová slova: gramatika, slovní zásoba, konverzace, video, audio, odborné termíny, diskuze, práce s textem
Popis: Výuka anglického jazyka je v prvních třech semestrech denního studia postavena na kombinaci gramatiky a slovní zásoby s hlavním zaměřením na komunikaci. Jde zejména o opakování učiva středoškolské úrovně. Odborná výuka anglického jazyka v následujících třech semestrech studia je věnována přípravě k závěrečné zkoušce. Během této výuky se studenti seznámí s okruhy, které se vztahují k jejich povolání a oboru vzdělávání. Výuka je postavena na čtení textů, rozboru slovní zásoby a diskuzi. V kombinované formě studia je výuka po celou dobu studia věnována přípravě k závěrečné zkoušce. Studenti mají k dispozici zpracované podklady s odbornými tématy, které lze přizpůsobit rozličné jazykové úrovni.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO, 2. ročník ZO, 2. ročník LO, 3. ročník ZO, 3. ročník LO, Absolutorium
Klíčová slova: gramatika, slovní zásoba, konverzace, video, audio, odborné termíny, diskuze, práce s textem
Popis: Výuka německého jazyka je v prvních třech semestrech denního studia postavena na kombinaci gramatiky a slovní zásoby s hlavním zaměřením na komunikaci. Jde zejména o opakování učiva středoškolské úrovně. Odborná výuka německého jazyka v následujících třech semestrech studia je věnována přípravě k závěrečné zkoušce. Během této výuky se studenti seznámí s okruhy, které se vztahují k jejich povolání a oboru vzdělávání. Výuka je postavena na čtení textů, rozboru slovní zásoby a diskuzi. V kombinované formě studia je výuka po celou dobu studia věnována přípravě k závěrečné zkoušce. Studenti mají k dispozici zpracované podklady s odbornými tématy, které lze přizpůsobit rozličné jazykové úrovni.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO
Klíčová slova: filozofie, etika, etická dilemata, sociální práce, etický kodex, lidská práva, evropská filozofie
Popis: Předmět Filozofie uvádí do filozofického myšlení způsobem umožňujícím hlubší proniknutí do povahy vztahu člověka a světa, vztahu člověka k člověku, tedy i do hlubší povahy sociální práce, jejího společenského rozměru a zaměření na člověka. Vede studující k rozeznání etických problémů, které praxe sociální práce přináší, ke schopnosti specifikovat a formulovat odůvodněné cesty k jejich řešení a ke kritické orientaci v etických kodexech a dokumentech z oblasti lidských práv.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO, 2. ročník ZO
Klíčová slova: sociologie, myšlení, společnost, společenské procesy a jevy, sociální interakce, skupiny, sociální normy, kontrola, nerovnost
Popis: Předmět seznamuje studující s hlavními sociologickými teoriemi, kategoriemi, pojmy a procesy. Patří k základním disciplínám studia sociální práce. Sociální interakce, komunikace, sociální skupiny a procesy v nich probíhající, sociální normy a systémy sociální kontroly, problematika sociální nerovnosti a další témata přispějí k lepší orientaci studentů ve složité sociální problematice a umožní jim získat náhled a nástroje na řešení konkrétních situací.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO, 2. ročník ZO, 2. ročník LO
Klíčová slova: ekonomika, hospodářská politika, podnikání, neziskové organizace, účetnictví, daňová evidence
Popis: Předmět Základy ekonomiky vybavuje základními znalostmi a souvislostmi z problematiky ekonomického života společnosti. Vede k pochopení základních ekonomických pojmů, pomáhá k orientaci v právních podmínkách podnikání, v základech daňové evidence a účetnictví. Komplexně seznamuje s informacemi o existenci, činnostech a významu neziskových organizací.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO
Klíčová slova: hardware, software, internet, výpočetní technika, informační technologie, data, počítač
Popis: Student/ka absolvováním předmětu získá znalosti z oblasti hardwaru i softwaru potřebné pro řešení složitějších úkolů na úrovni pokročilého uživatele, zvláště se zaměřením na oblast sociální problematiky. Je schopen/na samostatně vyhledávat, třídit a zpracovávat data s maximálním využitím moderních informačních a komunikačních technologií. Výsledky dokáže odpovídajícím způsobem vyhodnotit a prezentovat, včetně prezentace na Internetu.
Rozsah předmětu: 2. ročník LO
Klíčová slova: absolventská práce, odborný text, metody výzkumu, anotace
Popis: Předmět poskytuje studujícím druhého ročníku informace pro psaní absolventské práce. Seznamuje se základními náležitostmi tvorby odborného textu.
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, 2. ročník LO
Klíčová slova: korespondence, ČSN 01 6910, písemnosti, kancelářská technika, kancelářské aplikace
Popis: Předmět Základy korespondence seznamuje s ČSN 01 6910, s věcnou, jazykovou a formální stránkou písemností a vede k získání základních dovedností pro vypracování písemností.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO, 2. ročník ZO, 2. ročník LO, 3. ročník ZO, 3. ročník LO, Absolutorium
Klíčová slova: sociální, politika, stát, zabezpečení, pojištění, státní sociální podpora, rodina, vzdělání, byty
Popis: Sociální politika je jedním z pilířů studia oboru Sociální práce. Sociální práce jako praktická aktivita je realizována v konkrétních historických, sociálních, kulturních, materiálních a politických (ideologických) podmínkách té které země a pod stejnými vlivy se rozvíjí i sociální politika. Předmět podává přehled o všech směrech a součástech sociální politiky a vytváří tak výchozí základ pro další předměty, zejména pro ty předměty, které reflektují sociální situaci klientů.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO, 2. ročník ZO, 2. ročník LO, 3. ročník ZO, 3. ročník LO
Klíčová slova: právo, stát, právní řád, justice, advokacie, notářství
Popis: Právo je jednou ze základních součástí standardu vzdělávání v sociální práci. Obsahem předmětu jsou vybrané kapitoly z veřejného a soukromého práva a práva EU. Oblast veřejného práva je zaměřena zejména na právo ústavní, správní a trestní. Výklad z oblasti soukromého práva je zaměřen na právo občanské, rodinné a pracovní. Kapitoly z práva EU seznamují se základními zásadami právního systému EU. Zvláštní místo zaujímá problematika práva sociálního zabezpečení.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO, 2. ročník ZO, 2. ročník LO
Klíčová slova: psychologie, psychopatologie, psychika
Popis: Předmět seznamuje se základními psychologickými disciplínami, které jsou nezbytnou součástí studia sociální práce: studujícím jsou zprostředkovány základy obecné psychologie a psychologie osobnosti, základy vývojové psychologie, základy psychologie zdraví i psychopatologie. Největší důraz je kladen na předání poznatků sociální psychologie a na praktickou využitelnost informací v budoucí profesi.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO
Klíčová slova: interakce, komunikace, aktivní naslouchání, modelové situace, asertivita, sociální percepce
Popis: Předmět Komunikace poskytuje studujícím široké poznatky z oblasti komunikace a prostřednictvím praktických cvičení jim umožňuje si ověřit a zvýšit své komunikační dovednosti.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO, 2. ročník ZO, 2. ročník LO, 3. ročník ZO, 3. ročník LO, Absolutorium
Klíčová slova: metody, sociální práce, sociální pracovník, etika, jednotlivec, skupina, rodina, komunita
Popis: Předmět Teorie a metody sociální práce se řadí mezi stěžejní předměty studia. Je předmětem teoreticko - praktickým. Seznamuje se základními principy, hodnotami, vývojem, teoretickými perspektivami, přístupy, modely a metodami sociální práce s důrazem na aplikaci získaných poznatků do praxe.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO
Klíčová slova: statistika, metody, ukazatele, demografie, tabulky, grafy
Popis: Předmět seznamuje studující s podstatou vybraných statistických metod a ukazatelů, které lze aplikovat v sociální praxi, s problematikou demografického vývoje a jeho vlivu na sociální a ekonomickou politiku státu.
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, 2. ročník LO
Klíčová slova: pedagogika, výchova, handicap, defekt, postižení, učení, integrace
Popis: Předmět Základy pedagogiky poskytuje studujícím základní informace o obecné a sociální pedagogice, základních výchovných přístupech a problémech. Seznamuje s problematikou speciální pedagogiky z hlediska klasifikace, léčebné péče, výchovy a obecných i specifických potřeb jedinců s handicapem či defektivitou.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO, 2. ročník ZO, 2. ročník LO
Klíčová slova: zdraví, nemoc, prevence, psychosomatika, životní styl
Popis: Předmět se zaměřuje na pochopení člověka jako biopsychosociální jednotky, učí vnímání zdraví a nemoci člověka v kontextu se sociálním prostředím, věnuje se otázkám primární, sekundární i terciární prevence. Výuka je zaměřena na témata z oblasti základů anatomie, fyziologie a patofyziologie, hygieny a epidemiologie, psychiatrie, multifaktoriální a multikauzální problematiky psychosomatické medicíny a vybraných nemocí jednotlivých tělesných soustav, které vedou ke ztíženému sociálnímu uplatnění nebo invalidizaci. Student získá základní znalosti laické první pomoci a je připraven prakticky je aplikovat.
Rozsah předmětu: 3. ročník ZO, 3. ročník LO
Klíčová slova: sociální jevy, patologie, rizikové chování, sociální práce, deviace, socializace, prevence, represe
Popis: Předmět Sociální patologie patří mezi disciplíny, které tvoří základ odborné přípravy sociálních pracovníků. Týká se sociálních jevů, chování a jednání narušujících a ohrožujících sociální fungování jednotlivců, skupin a celé společnosti a jsou tak předmětem zájmu sociální práce a sociální politiky. Obecná část předmětu je zaměřena na základní pojmy, souvislosti a teorie sociálních deviací, zvláštní část na jednotlivé sociální deviace.
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, 2. ročník LO
Klíčová slova: menšina, majorita, kultura, etnikum, národ, migrace, sociální vyloučení
Popis: Předmět Problematika menšin vede studující k pochopení a respektování kulturní rozmanitosti, k osvojení si přístupů sociální práce s menšinami, a tím připravuje na sociální práci s různými sociokulturními skupinami.
Rozsah předmětu: 2. ročník LO, 3. ročník ZO
Klíčová slova: sociologie, výzkum, techniky sběru dat, kvalitativní, kvantitativní
Popis: V předmětu Metody a techniky sociálního výzkumu jsou studující seznamováni se základy sociologického výzkumu. Důraz je kladen na postupy v kvalitativním i kvantitativním výzkumu, na techniky sběru dat, metody zkoumání a interpretaci dat.
Rozsah předmětu: 3. ročník ZO, 3. ročník LO
Klíčová slova: trh práce, sociální politika, politika zaměstnanosti, nezaměstnanost, úřad práce
Popis: Předmět je zaměřen na oblast trhu práce a zákonnitosti jeho fungování, nezaměstnanost a politiku zaměstnanosti.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO, 2. ročník ZO, 2. ročník LO, 3. ročník ZO, 3. ročník LO
Klíčová slova: seminář, teorie, odborná praxe, reflexe, supervize, kompetence
Popis: Předmět Odborný seminář k praxi propojuje teoretické poznatky studujících s jejich odbornou praxí. Poskytuje přípravu na odbornou praxi, prostor pro okamžité řešení problémů vzniklých na praxi a umožňuje reflexi praxe.
Rozsah předmětu: 1. ročník LO, 2. ročník ZO, 2. ročník LO, 3. ročník ZO, 3. ročník LO
Klíčová slova: odborná praxe, sociální práce, sociální služby, supervize, profesní identita, reflexe
Popis: Odborná praxe je nedílnou a stěžejní součástí studia sociální práce, zprostředkovává studujícím zkušenost s výkonem sociální práce a umožňuje jim získávat profesní identitu. Odborná praxe je doprovázena seminářem k odborné praxi a supervizí. Praxe je zaměřena na oblast služeb a pomoci lidem v obtížných a krizových životních situacích. Je vykonávána v řadě státních, nestátních i církevních institucí. Je realizována v průběhu celého výukového období.
Rozsah předmětu: 1. ročník LO, 2. ročník LO, 3. ročník ZO, 3. ročník LO
Klíčová slova: odborná praxe, sociální práce, sociální služby, supervize, profesní identita, reflexe
Popis: Odborná praxe je nedílnou a stěžejní součástí studia sociální práce, zprostředkovává studujícím zkušenost s výkonem sociální práce a umožňuje jim získávat profesní identitu. Odborná praxe je doprovázena seminářem k odborné praxi a supervizí. Praxe je zaměřena na oblast služeb a pomoci lidem v obtížných a krizových životních situacích. Je vykonávána v řadě státních, nestátních i církevních institucí. Souvislá odborná praxe má v rámci denního studia celkový rozsah 600h.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO
Klíčová slova: psychosociální výcvik, prožitková skupina, sociální dovednosti, sociální interakce, komunikace
Popis: Předmět vede k pochopení významu psychosociálního výcviku, vyzkoušení práce v rámci prožitkové skupiny, poznání sama sebe a motivů vedoucích k volbě profese sociální práce, k prohloubení komunikačních dovedností a k osvojení technik prevence syndromu vyhoření.
Rozsah předmětu: 1. ročník ZO, 1. ročník LO
Klíčová slova: sociální práce, supervize, odborná praxe, reflexe, sebereflexe
Popis: Cílem výuky předmětu je porozumět smyslu a principům supervize v sociální práci, zažít proces a fungování supervize prostřednictvím reflexe a sebereflexe odborné praxe, učit se z vlastních zkušeností na základě svých dispozic a potřeb v souladu s profilem absolventa, potřebami oboru a organizací.
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, 2. ročník LO
Klíčová slova: sociální gerontologie, stárnutí, stáří, senior, ambulatní péče, pobytová péče, umírání, paliativní péče
Popis: Předmět seznamuje s tématy sociální gerontologie, vysvětluje základní pojmy a specifické problémy spojené se stárnutím a stářím jednotlivce a obyvatelstva a umožňuje hlouběji pochopit život seniorů v současné společnosti. Věnuje se současným trendům péče o seniory, možnostem ambulantní i pobytové péče. Pozornost je též věnována problematice osamělého či týraného seniora, problematice nevyléčitelných nemocí, paliativní péči a umírání. Předmět seznamuje s tématy sociální gerontologie, vysvětluje základní pojmy a specifické problémy spojené se stárnutím a stářím jednotlivce a obyvatelstva a umožňuje hlouběji pochopit život seniorů v současné společnosti. Věnuje se současným trendům péče o seniory, možnostem ambulantní i pobytové péče. Pozornost je též věnována problematice osamělého či týraného seniora, problematice nevyléčitelných nemocí, paliativní péči a umírání.
Rozsah předmětu: 2. ročník ZO, 2. ročník LO
Klíčová slova: personální management, personalistika, manažer, lidské zdroje, motivace, nezaměstnanost
Popis: Předmět seznamuje se základy a postupy dílčích personálních činností, s pojetím řídící práce a zásad personální práce.
Rozsah předmětu: 3. ročník ZO, 3. ročník LO
Klíčová slova: sociální politika, sociální zabezpečení, sociální pojištění, zdravotní pojištění, sociální dávky
Popis: Předmět je zaměřen na praktické ovládnutí znalostí systému sociálního zabezpečení. Tím navazuje na znalosti průběžně získávané v souběžném předmětu Sociální politika. Soustředí se na první pilíř sociálního zabezpečení, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Vysvětluje systém odvodů na sociální zabezpečení, význam a strukturu jednotlivých dávek, způsob jejich konstrukce.
Rozsah předmětu: 3. ročník ZO, 3. ročník LO
Klíčová slova: krize, krizová intervence, modelové situace, náročné životní situace, sociální práce, syndrom vyhoření
Popis: Předmět seznamuje studující s problematikou krize v kontextu sociální práce, s teoretickým zázemím jednotlivých problémových oblastí a nabízí možnosti řešení těchto situací. Seznamuje se subjekty působícími v dané oblasti.
Vykonávat povolání sociálního pracovníka nemůže každý. K výkonu povolání sociálního pracovníka jsou nutné předpoklady. Tyto předpoklady jsou uvedeny v §110, zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. Pro výkon povolání sociálního pracovníka je nezbytné dosáhnout vyšší odborné vzdělání v řadě dovedností, zejména vyšší úrovně komunikativních, personálních a interpersonálních, dovednosti, schopnost řešit problémové situace a v neposlední řadě získat dovednosti při práci s informacemi.
Základní a Mateřská škola Město Touškov
Čemínská 296, Město Touškov
www.skola.touskov.cz
Středisko rané péče Plzeň
Tomanova 5, Plzeň
www.ranapece.cz
Fakultní nemocnice Plzeň
Alej Svobody 80, Plzeň
www.fnplzen.cz/index.htm
Občanské sdružení Naděje, pobočka Plzeň
Železniční 36, Plzeň
www.nadeje.cz
Regionální společnost pro péči o duševní zdraví EPOCHÉ
Zábělská 43, Plzeň
www.epoche.cz
Denní stacionář „Jitřenka“
Zábělská 43, Plzeň
muss.plzen-city.cz/sml.htm
Domov se zvláštním režimem Bory
Klatovská 145, Plzeň
www.muss.plzen-city.cz/sml.htm
Domov se zvláštním režimem Bolevec
Západní 7, Plzeň
muss.plzen-city.cz/sml.htm
Domov pro osoby se zdravotním postižením „Nováček“
Rabštejnská 29, Plzeň
www.muss.plzen-city.cz/sml.htm
Domov pro seniory
Kotíkovská 15, Plzeň
www.muss.plzen-city.cz/sml.htm
Kojenecký ústav s dětským domovem v Plzni
Na chmelnicích 6, Plzeň
www.kojenecky-ustav.cz
Občanská poradna Plzeň
Koterovská 41, Plzeň
www.opplzen.cz
Občanské sdružení Totem
Rodinná 39, Plzeň
www.totemplzen.cz/
Diecézní charita Plzeň
Cukrovarská 16, Plzeň
www.kadel.cz/dchp/mainsources/default.htm
Osobní asistence pro zdravotně těžce postižené lidi
Kaznějovská 43, Plzeň
www.mchp.cz
Domov sv. Františka pro bezdomovce
Wenzigova 5, Plzeň
www.mchp.cz
Domov pro seniory sv.Jiří
Mohylová 92, Plzeň
www.mchp.cz
Stacionář s respitní péčí pro klienty s Alzheimerovou demencí
Francouzská 40/A, Plzeň
www.mchp.cz
Stacionář pro seniory a klienty s handicapem
Polední 11, Plzeň
www.mchp.cz
Fond ohrožených dětí
Barrandova 8, Plzeň
www.fod.cz
Občanské sdružení Dům EXODUS
Požárníků 51, Třemošná
www.exodus.cz
Motýl o.s.
Žlutická 2, Plzeň
www.motyl-plzen.cz
Magistrát města Plzně
ÚMO 1 - Lochotín, alej Svobody 60, 323 00 Plzeň
Salesiánské středisko mládeže Plzeň
Diakonie Českobratrské církve evangelické–Denní stacionář Človíček
Ústav sociální péče pro tělesně postiženou mládež Zbůch V Sídlišti 347 330 22 Zbůch
POINT 14 Husova 14 301 00 Plzeň
Domov pro osoby se zdravotním postižením Horní Bříza U Vrbky 486, Horní Bříza
Dětský domov DOMINO a Školní jídelna Plzeň Vojanova 22, Plzeň
Bílá pastelka. Dne 11. 10. 2017 se studentky 3. ročníku oboru Sociální práce podílely na celonárodní sbírce Bílá pastelka. Děkujeme za ochotu a nadšení podílet se na dobrovolnické práci. Současně patří dík všem dalším studentům a pedagogům, kteří projevili lidskou solidaritu zakoupením pastelky.
Workshop v rámci projektu Vzdělávání sociálních pracovníků, pracovníků sociálních služeb a managementu CPTS Zbůch. 14. 2. 2018 se studentky 1. ročníku oboru Sociální práce zúčastnily workshopu pořádaného CPTS Zbůch. Tematické zaměření bylo: Příklady dobré praxe čerpané ze zahraniční cesty ve Švýcarsku. Studentky byly seznámeny s poskytováním sociálních služeb a zaměstnáváním osob se zdravotním postižením ve Švýcarsku, a to prostřednictvím zahraničních lektorů a účastníků stáže. Workshop proběhl v příjemném prostředí hotelu IBIS.
Exkurze do výslechové místnosti pro dětské svědky a oběti trestných činů. Dne 7. března 2018 se studenti SPD 1 a BEO 1 zúčastnili prohlídky výslechové místnosti pro dětské svědky a dětské oběti trestných činů v Plzni. Exkurzi vedl Mgr. Mašek, vedoucí oddělení sociálních věcí Plzeňského kraje, který stál u zrodu tohoto unikátního zařízení. Seznámil studenty s účelem a vybavením výslechové místnosti a současně představil roli sociálních pracovníků a příslušníků policie v této oblasti.
Exkurze do chráněných dílen Sdružení občanů Exodus v Třemošné. Dne 12. 3. 2018 absolvovali studenti třídy SPD-2 v doprovodu Mgr. Ackrmannové exkurzi do chráněných dílen Sdružení občanů Exodus. V chráněných dílnách jsou produkovány výrobky schopné obstát na běžném trhu, i když jsou vyráběny handicapovanými pracovníky. Studentky měly možnost se seznámit nejen s prostředím těchto dílen, ale i s přínosem trvalého zaměstnání pro každého, i handicapovaného člověka.
Exkurze do Psychiatrické nemocnice v Dobřanech. Dne 21. 3. 2018 se studentky třídy SPD – 2 zúčastnily pod vedením externí vyučující Mgr. Markéty Ackrmannové exkurze do Psychiatrické nemocnice Dobřany. Studentky si již tradičně prohlédly několik pavilónů a diskutovaly se sociálními pracovnicemi o jejich pracovních úkolech a problémech. Odnesly si tak velmi podnětné poznatky o práci sociálního pracovníka v prostředí klientů postižených různými druhy psychického postižení nebo závislostí.
Exkurze do Terapeutické komunity Vršíček. Dne 4. 4. 2018 realizovaly studentky SPD 2 exkurzi do Terapeutické komunity Vršíček. Terapeutická komunita je provozována SKP v Plzni a je sociální službou, která pomáhá dospělým lidem řešit problém závislosti na návykových látkách. Studentky se zde seznámily s průběhem léčby, s pravidly, zásadami a hodnotami této komunity.
Psychosociální výcvik 2018. Ve dnech 11. – 13. 5. 2018 se studenti 1. ročníku denní i kombinované formy studia oboru Sociální práce zúčastnili psychosociálního výcviku. Výcvik proběhl opět v hotelu Kolibřík na Šumavě, pod vedením PhDr. Michala Svobody, Ph.D. a Mgr. Ivany Vrátníkové. Účastnilo se celkem 14 studentů. Výcvik se uskutečnil podle naplánovaného programu. Některé aktivity byly časově přesouvány podle aktuálního vývoje počasí. Díky přízni počasí se podařilo všechny aktivity zrealizovat plnohodnotným způsobem. Studenti jako každý rok velmi ocenili možnost realizovat výcvik mimo prostředí školy.
Přednáška o rozvojových projektech. 13. 2. 2017 proběhla pro všechny ročníky oboru Sociální práce přednáška o rozvojových projektech Diecézní Charity Plzeň. Přednášejícím byl Pablo Chacón Gil, pracovník Střediska rozvojové spolupráce DCH v Plzni. Studenti byli seznámeni s různými projekty realizovanými především v Latinské Americe a též s projektem Adopce na dálku. Vzhledem k přímé účasti přednášejícího na daných projektech se studenti dozvěděli i mnohé o životě lidí v Latinské Americe.
Beseda s pracovníky spolku Ulice. Dne 22. 2. 2017 proběhla beseda studentů třídy SPD 1 se zástupci spolku Ulice. Beseda byla zaměřena především na prezentaci Terénního programu Ulice, který poskytuje služby Harm Reduction (snižování rizik) v oblasti pouliční, klubové a privátní prostituce, uzavřené drogové scény a romské komunity. Studenti projevili velký zájem o danou problematiku a někteří projevili zájem i o dobrovolnickou práci v této oblasti.
Exkurze do Věznice Plzeň. Dne 23. 2. 2017 absolvovali studenti třídy SPD-2 se svolením vedení věznice exkurzi do Věznice Plzeň, v doprovodu externího učitele Ing. Bc. Martina Černého. Seznámili se s výkonem vazby a výkonem trestu odnětí svobody, s penitenciární a postpenitenciární péčí a s náplní práce sociálního pracovníka ve věznici. Návštěva věznice byla pro většinu studentů mimořádným zážitkem.
Exkurze do TyfloCentra v Plzni. Dne 20. března 2017 se uskutečnila exkurze studentů prvního ročníku oboru Sociální práce do TyfloCentra Plzeň, o.p.s. Hned na úvod byli studenti „zaslepeni“, museli přejít celou chodbou do klubovny a najít si místo u stolu. Po splnění dalších běžných úkonů bez kontroly zraku byli seznámeni s posláním TyfloCentra, poskytovanými sociálními službami a problematikou zrakového postižení. Mohli si vyzkoušet některé kompenzační pomůcky pro ZP, zjistit, jak nevidomí a slabozrací pracují na počítači a jak používají mobilní telefony a další dotyková zařízení. Vyzkoušeli si také zvukovou simulovanou střelbu, seznámili se s Braillovým písmem a zahráli si hry pro osoby se zrakovým postižením.
Exkurze do Psychiatrické nemocnice Dobřany. Dne 22. 3. 2017 se studentky třídy SPD – 2 zúčastnily pod vedením externí vyučující Mgr. Markéty Ackrmannové exkurze do Psychiatrické nemocnice Dobřany. Studentky si již tradičně prohlédly několik pavilónů a diskutovaly se sociálními pracovnicemi o jejich pracovních úkolech a problémech. Odnesly si tak velmi podnětné poznatky o práci sociálního pracovníka v prostředí klientů postižených různými druhy psychického postižení nebo závislostí.
Účast na odborné konferenci. Dne 23. 3. 2017 se pod záštitou Plzeňskou kraje konal již VII. ročník odborné konference pod názvem Aktuální otázky rodinné politiky a praxe aneb Praktické otázky výkonu dětských práv. Vzhledem k dlouhodobé spolupráci s organizací Domus – Centrum pro rodinu, která byla pořadatelem akce, se konference mohli zúčastnit i studenti oboru Sociální práce a Veřejná správa. Konference studenty tematicky zaujala, ale nejen to. Pro mnohé z nich to byla první zkušenost s tím, co je odborná konference a jak probíhá.
Seminář Odstraňujeme komunikační bariéry. Dne 5. 4. 2017 se studenti ročníků SPD1 a SPD3 zúčastnili vzdělávacího semináře pořádaného Plzeňskou unií neslyšících pod názvem Odstraňujeme komunikační bariéry. Během 90 minut se studenti dozvěděli, kdo je vlastně neslyšící, jak s nimi správně komunikovat a dostali i minikurz znakového jazyka. Seminář proběhl pod vedením slyšící i neslyšící lektorky, což bylo studenty - vzhledem k možnosti osobního kontaktu s takto postiženým člověkem - velmi ceněno.
Návštěva Stacionáře Človíček. Dne 18. 4. 2017 se studenti třídy SPD-2 v rámci výuky předmětu Fundraising zúčastnili exkurze do Stacionáře Človíček (Diakonie ČCE). Posláním denního Stacionáře Človíček a jeho programu pro děti a mládež je poskytovat ambulantní formou komplexní služby v oblasti denní péče, rozvoje znalostí, motoriky, komunikačních schopností a sociálních vztahů. Cílovou skupinou jsou děti a mládež (od 3 do 26 let), kteří mají těžké kombinované postižení. Studenti se již tradičně seznámili s činností zařízení a dostali podrobné informace o sociální práci s touto cílovou skupinou. Ke zveřejnění fotografie byl vyžádán souhlas ze strany stacionáře, v této podobě je možné fotografii zveřejnit.
Psychosociální výcvik 2017. Ve dnech 5. – 7. 5. 2017 se studenti 1. ročníku denní i kombinované formy studia oboru Sociální práce zúčastnili psychosociálního výcviku. Výcvik proběhl v hotelu Kolibřík na Šumavě, pod vedením PhDr. Michala Svobody, Ph.D. a Mgr. Ivany Vrátníkové. Účastnilo se celkem 18 studentů. Výcvik se uskutečnil podle naplánovaného programu. Některé aktivity byly časově přesouvány podle aktuálního vývoje počasí. Díky přízni počasí se podařilo všechny aktivity zrealizovat plnohodnotným způsobem. Studenti jako každý rok velmi ocenili možnost realizovat výcvik mimo prostředí školy.
Dětský den v ZOO. Dne 27. 5. 2017 se vybraní studenti oboru SP a DZT zúčastnili Dětského dne v ZOO. Cílem akce bylo zviditelnění naší školy pro veřejnost a samozřejmě též potěšit naše nejmenší k příležitosti Dne dětí. Studenti i vyučující (Mgr. Broumská a Mgr. Vrátníková) se pečlivě připravili na nápor dětského elánu a k různým úkolům naučného charakteru nezapomněli děti za odměnu potěšit tvarovacími balónky či malbou na obličej. Zájem mezi dětmi byl skutečně velký, a tak to byl náročný den. Ale díky dětskému úsměvu byla únava překonána a zůstaly především příjemné pocity z dobře odvedené práce.
Studenti a pedagogové vzdělávacího programu Sociální práce obdrželi poděkování od paní Mgr. Markéty Štychové z Městské charity v Plzni za uspořádání programu programu pro děti z azylového domu. Více v přiloženém dopise. Taktéž všem zúřastněným děkujeme a přejeme vše nejlepší v novém roce 2017.
Exkurze do TyfloCentra v Plzni. Dne7.10.2016navštívilistudenti učební skupiny DSP-2 Tyflocentrum v Plzni,o.p.s. Tato organizace poskytuje sociální služby lidem se zrakovým postižením s cílem podpořit jejich samostatnost, nezávislost a společenské uplatnění. Během exkurze se studenti seznámili s problémy, které provázejí život zrakově postižených osob a na krátkou chvíli si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, co je být zrakově postižený. Na studenty tato vlastní zkušenost velmi zapůsobila. Současně byli seznámeni s činností organizace, kompenzačními pomůckami pro zrakově postižené a s dalšími možnostmi práce s touto skupinou klientů.
Bílá pastelka. Již tradičně, vzhledem k dlouhodobé spolupráci s TyfloCentrem Plzeň, se opět i naši studenti oboru Sociální práce zapojili do celostátní veřejné sbírky Bílá pastelka. Výtěžek této sbírky pomáhá pořadatelům SONS ČR, Tyfloservisu, o.p.s. a krajským TyfloCentrům spolufinancovat jejich dlouhodobé projekty pro nevidomé a slabozraké. Do akce se dne 12. 10. 2016, ve svém volném čase, zapojili všichni studenti třídy SPD 2.
Projekt SPD 3 – Zábavné odpoledne pro děti z Domova sv. Zdislavy. Dne 13. 10. 2016 studenti SPD 3, spolu se svým vedoucím učitelem skupiny Ing. Janečkem, uspořádali třídní projekt v Domově sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni. Toto zařízení poskytuje pomoc matkám s dětmi a těhotným ženám v obtížné situaci. Studenti připravili různé druhy aktivit pro děti, od „židličkované“, egg-ballu až po papírovou bitvu. Na závěr odpoledne měly děti možnost nechat si namalovat na obličej obrázek, který si přály. Nechyběly ani drobné dárky od studentů - plyšové hračky a bonbóny.
Den otevřených dveří v denním stacionáři Jitřenka. Dne 18. 10. 2016 se studenti třídy SPD 1 účastnili Dne otevřených dveří v denním stacionáři Jitřenka (MÚSS v Plzni). Předem svoji návštěvu avizovali, a tak dostali nejen řadu informací o fungování zařízení, ale též drobné dárečky od stávajících uživatelů této služby. Pro studenty prvního ročníku oboru Sociální práce znamenala tato návštěva většinou první kontakt s lidmi se středně těžkou mentální retardací. O to více byla na místě následná reflexe již v prostředí školy.
Beseda o dobrovolnictví. 7. 11. 2016 proběhla pro studenty třídy SPD 1 beseda na téma Dobrovolnictví.Hostem besedy byla Bc. Veronika Kapounová z Diakonie ČCE- středisko Západní Čechy. Studenti získali ucelený přehled o institutu dobrovolnictví – jaká je role dobrovolníků, proč jsou potřební, jaké je pracovně -právní postavení dobrovolníka, co dobrovolnictví obnáší – rizika i přínosy. Studenti projevili o dobrovolnickou práci velký zájem a již tradičně přislíbili účast na potravinové sbírce – v roli dobrovolníků.
Návštěva PierotCafé. 9. 11. 2016 studenti 1. ročníku Sociální práce navštívili spolu s vyučující Mgr. Dostálovou kavárnu Pierot. Kavárna je chráněnou pracovní dílnou Plzeňské unie neslyšících. Studenti díky této návštěvě poznali, jak může fungovat chráněná dílna. Též se seznámili s problematikou neslyšících a s možnostmi komunikace ve znakovém jazyce.
Účast na Národní potravinové sbírce. Dne 12. 11. 2016 se studenti třídy SPD-1 účastnili - jako dobrovolníci - celonárodní potravinové sbírky. V obchodním centru Globus vypomáhali s informováním veřejnosti o této akci pomocí letáčků, současně měli k dispozici koše pro výběr potravin, které se lidé v rámci sbírky rozhodli věnovat. Studenti se ujali svého úkolu velmi zodpovědně a plně si zasloužili dík, který následně od pořadatelů obdrželi.
Prohlídka výslechové místnosti . Dne 16. listopadu 2016 se studenti SPD 1 a SPD 3 zúčastnili prohlídky výslechové místnosti pro dětské svědky a oběti trestné činnosti v Plzni. Hlavním průvodcem se stal Mgr. Mašek, vedoucí oddělení sociálních věcí Plzeňského kraje. Seznámil studenty s účelem a vybavením výslechové místnosti a současně představil roli sociálních pracovníků v této oblasti. Následné diskusi byli přítomni i zástupci Policie ČR a OSPOD. Akce se setkala s velkým zájmem studentů.
Návštěva OSSZ Plzeň – město. Dne 21. 11. 2016 v rámci výuky předmětu Sociální politika navštívili studenti SPD 1, s vyučující Mgr. Dostálovou, Okresní správu sociálního zabezpečení Plzeň – město. Hlavní oblastí působnosti ČSSZ je oblast důchodového a nemocenského pojištění. Studenti tak v rámci exkurze získali konkrétní představu oposkytování služeb a plnění úkolů v oblasti sociálního zabezpečení.
Beseda k romské problematice. 28. 11. a 5. 12. 2016 v rámci předmětu Problematika menšin (SPD 2) proběhla beseda s pracovníky Diakonie Západ na téma „Romská menšina“. Hlavním cílem besedy bylo nejen získání relevantních informací o této menšině, ale i předání dlouholetých zkušeností z oblasti sociální práce s romskou menšinou. Beseda byla zajímavým doplněním teoretické výuky.
Exkurze – projekt Jana v Domažlicích. Dne 2. 12. 2016 se studenti třídy SPD-2 zúčastnili exkurze v Projektu Jana v Domažlicích. Cílem exkurze bylo seznámení s organizací, která pracuje s klientelou pohybující se v "sex byznyse" a která může být potencionálně obchodovaná. Exkurze pro druhé ročníky již probíhá tradičně a i v letošním roce se pracovníci organizace našim studentům maximálně věnovali a vhodně tak doplnili teoretickou výuku.
Představení v Divadle Dialog. Ve dnech 29. a 30. 11. 2016 se studenti naší školy zúčastnili akce Den s Ulicí, aneb o sociální patologii jinak. V rámci divadelního představení vystoupili klienti terapeutických komunit pro drogově závislé (každý den jiná komunita a jiné divadelní představení). Významná byla zejména beseda s účinkujícími (klienty), která následovala po představení. Akce se zúčastnili všichni studenti denní formy studia oboru Sociální práce a též studenti vybraných skupin Bezpečnosti obyvatelstva. Studenti velmi ocenili celou akci a mnozí se vyjádřili tak, že lepšího preventivního programu z oblasti drogových závislostí se ještě neúčastnili.
Projekt třídy SPD 2 – Mikulášská besídka. Studentky SPD 2 zorganizovaly pro děti z NZDM Bludiště a PK Slunečnice (Naděje Plzeň) Mikulášskou besídku. Akce proběhla 5. 12. 2016. Studentky se aktivně podílely na přípravě i samotné realizaci akce a kromě poděkování pracovníků Naděje jim největší odměnou bylo samotné nadšení dětí.
Exkurze ve Věznici Plzeň. Dne 6. 12. 2016 absolvovaly studenti třídy SPD-1 - v doprovodu vyučující Mgr. Vrátníkové- exkurzi ve Věznici Plzeň. Studenti byli seznámeni s výkonem vazby a výkonem trestu odnětí svobody, s penitenciární a postpenitenciární péčí a s náplní práce sociálního pracovníka ve věznici.
Akce Krabice od bot aneb děti darují dětem k Vánocům. Dne 8. 12. 2016se studenti třídy SPD-1, podobně jako loňský rok, účastnili výpomoci v rámci akce Krabice od bot. Hlavním cílem bylo potěšit děti z chudších rodin v období Vánoc. Akce má dlouholetou tradici ve Spojených státech i v západní Evropě. Studenti tento úkol pojali velmi zodpovědně a kromě výpomoci s distribucí se stali i přímými dárci.
Projekt třídy SPD 1 - Kulturní odpoledne pro seniory. Dne 19. 12. 2016 zorganizovali studenti třídy SPD-1 školní projekt v MÚSS, v zařízení pro seniory Kopretina. Velmi pečlivě připravený program včetně občerstvení proběhl v přátelské atmosféře a setkal se kladným ohlasem nejen obyvatel domova, ale i zaměstnanců.
21. 9. 2015 studenti SPD-2 navštívili Obvodní oddělení PČR v Plzni – Slovanech. Exkurze proběhla v rámci předmětu Personální management. Studenti byli seznámeni s personální strukturou PČR, s výběrovým řízením do služebního poměru, s platovými náležitostmi, kariérním postupem, firemní kulturou atd. Návštěva byla zajímavým doplněním teoretické výuky.
Dne 24. 9. 2015 se studenti oboru Sociální práce (SPD 2 a SPD3) zúčastnili součinnostního cvičení IZS
Dne 1. 10. 2015 proběhla beseda studentů třídy SPD-2 a SPD-3 se zástupci spolku Ulice. Beseda byla především prezentací Terénního programu Ulice, který poskytuje služby Harm Reduction (snižování rizik) v oblasti pouliční, klubové a privátní prostituce, uzavřené drogové scény a romské komunity. Studenti projevili velký zájem o danou problematiku a někteří projevili zájem i o dobrovolnickou práci v této oblasti.
Dne 5. října 2015 se studenti SPD 1 a BEO 1 zúčastnili prohlídky výslechové místnosti pro dětské svědky a oběti trestné činnosti v Plzni. Průvodcem se stal Mgr. Mašek, vedoucí oddělení sociálních věcí Plzeňského kraje. Seznámil studenty s účelem a vybavením výslechové místnosti a současně představil roli sociálních pracovníků v této oblasti. Akce se setkala s velkým zájmem studentů.
Dne 5. 10. 2015 se uskutečnila v rámci předmětu Problematika menšin beseda cizinky se studentkami SPD2. Anastasiya Schestakova tak jako v loňském roce seznámila studentky rámcově se způsobem života v rodném Rusku. Objasnila některé důvody, proč cizinci přicházejí do ČR, přiblížila proces vyřizování různých typů cizineckých pobytů (doplnila praktickou ukázkou platných cizineckých dokladů a povolení k pobytu). Odpovídala na dotazy týkající se zejména okolností nabývání trvalého pobytu u nás a problémů s transkripcí cizojazyčných jmen. Zprostředkovala studentkám konkrétní představu o životě příslušníků jedné z úředně uznaných menšin v naší zemi.
Vzhledem k dlouhodobé spolupráci s TyfloCentrem Plzeň, o.p.s. v oblasti odborných praxí se i naši studenti oboru Sociální práce zapojili do celostátní veřejné sbírky Bílá pastelka. Výtěžek této sbírky pomáhá pořadatelům SONS ČR, Tyfloservisu, o.p.s. a krajským TyfloCentrům spolufinancovat jejich dlouhodobé projekty pro nevidomé a slabozraké. Do akce se ve svém volném čase zapojili všichni studenti třídy SPD 2.
Dne 21. 10. 2015 navštívily studentky třídy SPD-2 pod vedením odborné učitelky Mgr. Ackrmannové Substituční centrum v Plzni. Substituční centrum je primárně určeno pro klienty s rizikovým chováním, kteří jsou dlouhodobě závislí na opioidech, a u kterých selhávají pokusy o abstinenční léčbu. Toto zařízení též poskytuje poradenskou službu, psychoterapii, sociální poradenství, arteterapii a další. Studentky se též seznámily s postavením, úkoly a náplní práce sociálního pracovníka v tomto zařízení.
Dne 22. 10. 2015 se studenti SPD -3 zúčastnili 6. odborné konference Rodinná politika a praxe pořádané organizací Domus - Centrum pro rodinu. Hlavním tématem bylo rodičovství – uplatnění práv v praxi. Dílčí tematické okruhy byly: Otcovství a mateřství, Dítě a informace, Dítě a rodina, Dítě a vzdělání, Dítě a zdraví, Dítě a ochrana státu. Pro studenty byla cenná nejen diskutovaná témata, ale pro mnohé z nich konference představovala první zkušenost s podobným typem akcí.
Studentky SPD 3 zorganizovaly pro děti z NZDM Bludiště a PK Slunečnice (Naděje Plzeň) Halloweenskou párty. Akce proběhla 29. 10. 2015. Pro děti bylo připravené malování na obličej, soutěže, malování dýní z papírových talířů a výroba strašidel z kapesníčků. Též byla připravená, dětmi nejvíce obávaná, strašidelná stezka odvahy. Studentky se aktivně podílely na přípravě i samotné realizaci akce a kromě poděkování pracovníků Naděje jim největší odměnou bylo samotné nadšení dětí.
Dne 6. 11. 2015 absolvovaly studenti třídy SPD-2 a BEO 1 se svolením vedení věznice exkurzi ve Věznici Plzeň, v doprovodu externího učitele Ing. Bc. Martina Černého. Seznámili se s výkonem vazby a výkonem trestu odnětí svobody, s penitenciární a postpenitenciární péčí a s náplní práce sociálního pracovníka ve věznici.
9. 11. 2016 proběhla pro studenty třídy SPD 1 beseda na téma Dobrovolnictví. Hostem besedy byla Bc. Veronika Kapounová z Diakonie Západ. Studenti získali ucelený přehled o institutu dobrovolnictví – jaká je role dobrovolníků, proč jsou potřební, jaké je pracovně -právní postavení dobrovolníka, co dobrovolnictví obnáší – rizika i přínosy. Studenti projevili o dobrovolnickou práci velký zájem a přislíbili účast na potravinové sbírce – v roli dobrovolníků.
Dne 21. 11. 2015 se studenti třídy SPD-1 účastnili - jako dobrovolníci - celonárodní potravinové sbírky. V obchodním centru Globus a Albert vypomáhali s informováním veřejnosti o této akci pomocí letáčků, současně měli k dispozici koše pro výběr potravin, které se lidé v rámci sbírky rozhodli věnovat. Studenti se ujali svého úkolu velmi zodpovědně a plně si zasloužili dík, který následně od pořadatelů obdrželi.
Dne 10. 12. 2015 se studenti třídy SPD-2, stejně jako loňský rok, účastnili výpomoci v rámci akce Krabice od bot. Hlavním cílem bylo potěšit děti z chudších rodin v období Vánoc. Akce má dlouholetou tradici ve Spojených státech i v západní Evropě. Studenti tento úkol pojali velmi zodpovědně a kromě výpomoci s distribucí se stali i přímými dárci.
Dne 11. 12. 2015 zorganizovali studenti třídy SPD-2 Den pro děti z Azylového domu MáTa. Program zahrnoval rozmanité aktivity pro děti různých věkových skupin. Studenti využívali svých dovedností získaných v rámci psychosociálního výcviku a hodin komunikace. Celá akce trvala přibližně 4 hodiny, a jak realizátoři, tak i děti vyhodnotily akci jako velmi zdařilou.
Ve dnech 22. – 24. 5. 2015 se studenti prvních ročníků denní i kombinované formy studia oboru Sociální práce zúčastnili psychosociálního výcviku a výcviku komunikativních dovedností. Výcvik proběhl v hotelu Kolibřík na Šumavě a účastnilo se ho celkem 24 studentů. Výcvik se uskutečnil podle naplánovaného programu. Některé aktivity byly časově přesouvány podle aktuálního vývoje počasí. Nicméně i přes nepřízeň počasí se podařilo všechny aktivity zrealizovat plnohodnotným způsobem. Studenti jako každý rok velmi ocenili možnost realizovat výcvik mimo prostředí školy.
Dne 20. 5. 2015 navštívil naší školu zástupce keňské organizace MYSA Dancan Otieno. MYSA byla za dobu své existence již dvakrát nominována za přínos světovému míru a dlouhodobě usiluje o větší porozumění a toleranci ve společnosti. Jako prostředek ke změně si v Keni vybrali právě jeden z nejpopulárnějších světových sportů, fotbal.
Návštěva Dancana Otiena byla součástí projektu Fotbal pro rozvoj, který po celé České republice organizuje dobrovolnická organizace Inex. Do plzeňské části projektu Fotbal pro rozvoj se zapojily organizace: Diakonie Západ prostřednictvím Klubu Atom pro děti a mládež a dále Ponton, občanské sdružení, se svým terénním programem pro děti a mládež COM.PASS.D. Otieno seznámil studenty SPD 1 se samotnou organizací MYSA, která vznikla již v r. 1987. Dále se podělil o své dlouhodobé zkušenosti s prací s dětmi ve slumu.
Dne 25. 3. 2015 proběhla v Polanově síni Městské knihovny v Plzni projekce v rámci filmového festivalu Jeden svět. Festival zaměřený do oblasti lidských práv každoročně realizuje společnost Člověk v tísni, tentokrát pod názvem „Praskněte své bubliny“. Akce se zúčastnily třídy SPD 1, 2, 3 a BEO 1 včetně několika interních a externích vyučujících školy. Vybraný film Bojovníci ze severu nabídl zajímavý pohled na současnou problematiku extremismu. Po projekci filmu následovala beseda k dané problematice
Dne 30. 3. 2015 se studentky třídy SPD-2 v rámci výuky předmětu Fundraising zúčastnily exkurze do Stacionáře Človíček (Diakonie ČCE). Posláním denního Stacionáře Človíček a jeho programu pro děti a mládež je poskytovat ambulantní formou komplexní služby v oblasti denní péče, rozvoje znalostí, motoriky, komunikačních schopností a sociálních vztahů. Cílovou skupinou jsou děti a mládež (od 3 do 26 let), kteří mají těžké kombinované postižení. Studentky se seznámily s činností zařízení a dostaly podrobné informace o sociální práci s touto cílovou skupinou.
Dne 16. 4. 2015 se studentky třídy SPD – 2 zúčastnily pod vedením externí vyučující Mgr. Markéty Ackrmannová exkurze do Psychiatrické nemocnice Dobřany. Studentky si prohlédly několik pavilónů a diskutovaly se sociálními pracovnicemi o jejich pracovních úkolech a problémech. Odnesly si tak velmi podnětné poznatky o práci sociálního pracovníka v prostředí klientů postižených různými druhy psychického postižení nebo závislostí.
Dne 2. 3. 2015 v rámci předmětu Problematika menšin (SPD 2) proběhla beseda s cizinkou žijící dlouhodobě v České republice. Paní Jagaarmal Dashnyan z Mongolska zprostředkovala studentkám nejen mongolskou kulturu, ale zejména své zkušenosti po příchodu do cizí země. Beseda byla zajímavým doplněním teoretické výuky.
Dne 18. 3. 2015 proběhla beseda studentů třídy SPD-1 a SPD-2 se zástupci Bílého kruhu bezpečí. Bílý kruh bezpečí poskytuje komplexní pomoc obětem trestných činů, a to prostřednictvím odborně způsobilých poradců, především právníků, psychologů a sociálních pracovníků. Současně tuto pomoc realizuje i prostřednictvím bezplatné nonstop linky pro oběti kriminality a domácího násilí. Studenti byli seznámeni s činností organizace, se základními pojmy a právní úpravou v této oblasti a s řadou příkladů z praxe. Současně obdrželi informace o možnostech dobrovolnictví v této organizaci.
Dne 24. 3. 2015 proběhlo v budově KÚ v Plzni mezioborové setkání s Bílým kruhem bezpečí. Hlavním důvodem setkání bylo informovat odbornou veřejnost o zprovoznění evropské telefonní linky na pomoc obětem kriminality a domácího násilí. Setkání se zúčastnili všichni studenti třídy SPD 3 v rámci předmětu Sociální patologie pod vedením Mgr. Ivany Vrátníkové. Setkání se zúčastnili zajímaví hosté, např. doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc., PhDr. Rezková a další. Přednášky a diskuse směřovaly zejména k tématu násilí, včasného rozpoznání rizik, k možnostem regulace násilí v časném stádiu atd.
Dne 8. 12. 2014 se uskutečnila v rámci předmětu Problematika menšin beseda cizinky se studentkami SPD2. Anastasiya Schestakova seznámila studentky rámcově se způsobem života v rodném Rusku; jelikož žije ve smíšeném rusko-ukrajinském manželství, dotkla se i otázky současného konfliktu mezi oběma národnostmi. Objasnila některé důvody, proč cizinci přicházejí do ČR, přiblížila proces vyřizování různých typů cizineckých pobytů (doplnila praktickou ukázkou platných cizineckých dokladů a povolení k pobytu). Odpovídala na dotazy týkající se zejména okolností nabývání trvalého pobytu u nás a problémů s transkripcí cizojazyčných jmen. Zprostředkovala studentkám konkrétní představu o životě příslušníků jedné z úředně uznaných menšin v naší zemi.
Dne 9. 12. 2014 se studenti třídy SPD-1 účastnili výpomoci v rámci akce Krabice od bot aneb děti darují dětem k Vánocům. Hlavním cílem bylo potěšit děti z chudších rodin v období Vánoc. Akce má dlouholetou tradici ve Spojených státech i v západní Evropě. Studenti tento úkol pojali velmi zodpovědně a kromě výpomoci s distribucí se stali i přímými dárci.
Dne 18. 12. 2014 vyvrcholila dlouhodobá iniciativa třídy SPD-1 na pomoc FOD a zařízení MáTa. Studenti uspořádali v rámci třídního projektu zábavné odpoledne pro děti tohoto zařízení včetně vlastního divadelního představení. Akce měla úspěch a za její realizaci osobně poděkovala vedoucí azylového domu paní Jeremiášová.
Dne 4. 12. 2014 uspořádaly studentky třídy SPD-2 malé vánoční posezení pro Městskou charitu Plzeň, v domově sv. Františka pro lidi v nouzi. Od začátku listopadu ve škole shromažďovaly oblečení, ale i různé věci do domácnosti, které následně v rámci vánočního posezení rozdávaly. Studentky přichystaly i občerstvení a samozřejmě nezapomněly na vánoční cukroví. Akce se setkala s kladným ohlasem.
Dne 25. 11. 2014 vykonali studenti třídy SPD-1 a SPD-3 pod vedením učitelky Mgr. Vrátníkové exkurzi v Salesiánském středisku v Plzni. Exkurze byla výborně připravena a poskytla studentům komplexní informace o cílech a činnostech střediska.
Dne 27. 11. 2014 se studenti SPD -3 zúčastnili 5. konference pořádané organizací Domus - Centrum pro rodinu. Témata letošního ročníku: Zákon o sociálním pracovníkovi, Soud a sociální pracovníci, Sociální práce z pohledu muže sociálního pracovníka, CAN - požadavky na sociálního pracovníka, Zkušenosti kanceláře veřejného ochránce práv - sociální pracovník jako opatrovník v rodinně právních vztazích, Domácí násilí a sociální pracovník. Pro studenty byla cenná nejen diskutovaná témata, ale pro mnohé z nich konference představovala první zkušenost s podobným typem akcí.
Dne 22. 11. 2014 se studenti třídy SPD-1 účastnili - jako dobrovolníci - celonárodní potravinové sbírky. V obchodním centru Globus vypomáhali s informováním veřejnosti o této akci pomocí letáčků, současně měli k dispozici koše pro výběr potravin, které se lidé v rámci sbírky rozhodli věnovat. Studenti se ujali svého úkolu velmi zodpovědně a plně si zasloužili dík, který následně od pořadatelů obdrželi.
Dne 7. a 21. 11. v rámci výuky předmětu Problematika menšin proběhla beseda se sociálními pracovníky Diakonie Západ (klub Atom), J. Baťkovou, DiS. a O. Pavelekem. Hlavním tématem byli Romové - tradice, hodnoty, sociální politika, terénní programy a zkušenosti z praxe. Prostřednictvím této akce studenti získali praktické informace o sociální práci s touto menšinou.
Dne 3. 11. 2014 se studentky třídy SPD-2 zúčastnily exkurze v Projektu Jana v Domažlicích. Cílem exkurze bylo seznámení s organizací, která pracuje s klientelou pohybující se v "sex byznyse" a která může být potencionálně obchodovaná.
Dne 16. 9. 2014 se studenti SPD-3 zúčastnili workshopu společnosti 365 o. p. s. Akce se konala v budově KÚ Plzeňského kraje. Workshop byl zaměřen na seznámení se základními pravidly používání CENTRUM ONLINE KOMUNIKACE - nástroje pro usnadnění komunikace s neslyšícími. Studenti byli seznámeni s online tlumočením do znakového jazyka a online přepisem mluvené řeči. Workshop byl zajímavým doplněním teoretické výuky.
Dne 16. 10. 2014 proběhla beseda studentů třídy SPD-1 a SPD-2 se zástupci občanského sdružení Klub dvojčat a vícerčat Plzeň. Sdružení usiluje o vzájemnou podporu a pomoc rodinám s dvojčaty či vícerčaty. Studenti byli seznámeni s činností organizace a s programem AdR neboli Asistent do rodiny. Program spočívá ve výpomoci asistentky v rodině. Současně studenti obdrželi informace o podstatě a významu dobrovolnictví.
Ve dnech 1.–9. června 2011 na naší škole probíhala absolutoria oborů Diplomovaný zdravotnický záchranář, Diplomovaný zubní technik, Sociální práce a Management sportovních aktivit. Absolutorium se skládá z několika částí – obhajoby absolventské práce, zkoušení z teoretických odborných předmětů a zkoušení z jazykových znalostí zaměřených na studovaný obor. Absolutoria proběhla velmi úspěšně a mnozí ze studentů zvládli složit tuto závěrečnou zkoušku s vyznamenáním. Slavnostní vyřazení studentů a předání diplomů proběhlo 15. června na plzeňské radnici.
Všem absolventům přejeme vše nejlepší v jejich další práci a těm, kteří se rozhodli pokračovat dále ve studiu, hodně úspěchů během dalšího Vašeho studia!
Vrátníková Ivana, Mgr., vedoucí oboru SP, tel.: 602164664, email: vratnikova@vosplzen.cz
Janeček Michal, Ing., Mgr., odborný učitel oboru DSP, tel.: 377534450, email: janecek@vosplzen.cz
Hodková Věra, studijní oddělení, tel.: 373034102, email: hodkova@vosplzen.cz